III MARSZ NA ORIENTACJĘ

Marsze na Orientację to dyscyplina turystyki kwalifikowanej. Jest to gra terenowa, w której zadaniem uczestnika jest odnalezienie w lesie punktów kontrolnych na podstawie otrzymanej od organizatora mapy w określonym limicie czasu. W zawodach może brać udział każdy. Przewidziane są kategorie : TP (początkujący), TD (dzieci do lat 13),TM (młodzież od 14 do 16 lat), TJ (juniorzy od 17 do 19 lat), TS ( seniorzy od lat 20). Bardzo często mapy przekazywane uczestnikom marszu otrzymują ciekawe nazwy dla poszczególnych etapów. Są m.in. uzależnione od sposobu przedstawienia treści mapy, jej przekształcenia, formy prezentacji np. gięciobok czyli mapa narysowana na dziwnej geometrycznej konstrukcji - gięcioboku.

Dziesiątego maja 2014 r. odbył się III Marsz na Orientację „Z zamkiem w tle”. Miejscem imprezy były tereny leśne okolic Wolbromka a bazą świetlica bolkowskiego Ośrodka Kultury w Wolbromku. Uczestnicy marszu już na wstępie mieli zapewniony uśmiech i serdeczne przyjęcie przez panie dokonujące zapisów na listy startowe, ciepły obiad i poczęstunek na trasie, wspaniałą pogodę, opiekę medyczną, pamiątkowe znaczki, nagrody, dyplomy i medale dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W zawodach wzięło udział blisko 200 osób w kat. TE, TS, TJ, TM,TD. Razem wystartowało 176 zawodników z Lwówka Śląskiego, Zgorzelca, Bogatyni, Siedlęcina, Wlenia, Wrocławia, Lubania, Sulikowa i oczywiście również z Bolkowa. Uczestnicy musieli obowiązkowo zliczyć dwa etapy w swojej kategorii. Nazwy poszczególnych etapów to: „Figury poza skalą”, „Korytarz”, „Gięciobok”, „Geometryczny korytarz”. W trakcie zawodów obowiązywała tylko klasyfikacja zespołowa – suma punktów przeliczeniowych zdobytych przez zespół w 2 etapach.

Od wielu lat Marsze na Orientację prowadzi w Bolkowie Pan Wiesław Drewniak nauczyciel geografii Gimnazjum im. Rycerstwa Polskiego przy współpracy z bolkowskim Ośrodkiem Kultury. Jak wcześniej tak i w tym roku wielką pomoc przy organizacji marszu organizatorzy uzyskali od Pani Wioletty Drewniak, Bogusi Pietroń, Agnieszki Duszeńko, Marty Drewniak, Macieja Pietronia. Wspaniałe posiłki przygotowały nie zastąpione w tej materii panie Nela i Krystyna z Wolbromka, smaczne były również słodkie bułeczki od Pana Marcina Muchy. Marsze na Orientację „Z zamkiem w tle”, mające rangę Pucharu Dolnego Śląska, są sztandarową ale nie jedyną imprezą tego typu organizowaną na naszym terenie. Jesienią zapraszamy na kolejną zwaną „Nocne Marki”. Wszystkim zainteresowanym tą formą rekreacji polecamy udział w naszych imprezach i wspólne wyjazdy na podobne marsze organizowane na terenie Dolnego Śląska.

Bogusław Krukowski

I miejsce - Waszkiewicz Mateusz

II miejsce - Rostankowski Dawid, Ligienza Jakub

III miejsce - Cybulska  Martyna

Warning: Creating default object from empty value in /www/modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Wpisany 15/06/2021, 09:24 przez flaco
kzr-ziemowit-bolkow-19-20-06-2021   Osoby rezerwujące bilety proszone są o przybycie do kina 15 minut przed seansem !!!
Wpisany 15/06/2021, 08:47 przez flaco
opowiemy-wam-piernikiem   Wyjazd z Bolkowa o godz. 12:30